Czym są sprężarki i w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi spotykamy się niejednokrotnie. Są zauważalne w wielu zakładach fabrycznych, oraz w każdym, przeciętnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To tylko drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Czasami oczekiwany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie też bez ograniczeń zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są sprzętami zdolnymi do modyfikowania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a później sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Wybitnie znaczącym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują obszerne straty energii w postaci ciepła. W następstwie tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Obowiązkiem sprężarki jest podwyższenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki wynik oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Dlatego tak swobodnie zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednakże dużych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez wyśmienitego systemu chłodzenia, sprężarka niezmiernie błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia kilka innych rezultatów. 

Zachodzi zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki śrubowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *